بیوگرافی دکتر آلبرت آلیس

دکتر آلبرت الیس سرشناس ‏ترین و محبوب‏ ترین روان‏شناس زمانه ما می‏ باشد.

دکتر الیس که بیش از نیم قرن سابقه رواشناسی بالینی دارد، رئیس مؤسسه آلبرت الیس در نیویورک می ‏باشد که کارش رفتار درمانی عقلانی هیجانی مردم است.

 

او مؤلف کتاب‏های؛ هیچ‏ چیز نمی‏تواند ناراحتم کند؛ احساس بهتر، بهتر شدن، بهتر ماندن؛ زندگی شادمانه، زندگی عاقلانه و بیش از شصت کتاب دیگر است که به چند زبان ترجمه شده‏اند.

رفتار درمانی عقلانی هیجانی او، طلیعه ‏دار رویکرد بسیار مشهور درمان شناختی رفتاری است که ده‏ها هزار درمانگر در سراسر دنیا پیرو آن هستند.

آلبرت الیس در سال ۱۹۱۳ م متولد شد . در سال ۱۹۳۴ درجة لیسانس خود را از سیتی کالج نیویورک و در سال ۱۹۴۳ م فوق لیسانس ، و در سال ۱۹۴۷ ، درجة دکترای خود را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد . در سال ۱۹۴۳ م ، بطور خصوصی به مشاوره و روان درمانی در زمینة خانوادگی ، ازدواج و امور جنسی اشتغال ورزید .

دکتر آلبرت آلیس

بیوگرافی دکتر آلبرت آلیس

الیس در اوایل کارش ، در مشاورة ازدواج و خانوادگی ، اصولاً بیشتر اوقات ، به شیوه ای آمرانه به ارائه اطلاعات به مراجعانش می پرداخت . الیس با روشها و نظریة روانکاوی توافقی نداشت ، زیرا شیوه های روانکاوی در مقایسه با نظرات خودش چندان فعال و هدایت شده نبودند . بدین ترتیب آلیس ، به نظریات یادگیری و تغییر رفتار از طریق اصول یادگیریهای شرطی روی آورد .

الیس در سال ۱۹۴۵ میلادی به بعد ، شیوة درمان عقلانی –  عاطفی را موثرتر از سایر روشها دانست و همواره سعی کرد از آن در درمان بیماران استفاده نماید .

 

دکتر “آلبرت الیس” و دکتر “رابرت هارپر” در کتاب شاهکارشان به نام “زندگی عاقلانه” می‌گویند:
«خودتان را با این حرف که: وقتی آدم بهتری خواهید شد که به هدفتان برسید، گول نزنید! کارهای موردعلاقه خود را دوست داشته باشید و سعی کنید در آنها موفق شوید. شکست‌های احتمالی را هم اتفاقی ناخوشایند بدانید، نه یک افتضاح! و این شکست‌ها را نشانه‌ی بی‌ارزشی خود ندانید.»

بیوگرافی دکتر آلبرت آلیس

 

برخی از کتابهای ارزشمند دکتر آلبرت آلیس :

– زندگی شادمانه

– زندگی عاقلانه

– چگونه منطقی زندگی کنیم ؟

– نمی گذارم کسی اعصابم را بهم بریزد

چگونه می توان با یک فرد عصبی زندگی کرد؟

– هیچ چیز نمی تواند ناراحتم کند ، آره هیچ چیز!

 

وب سایت دکتر آلبرت آلیس

 

No votes yet.
Please wait...
1,756 بازدید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *