کمبود این مواد مغذی به اختلال خواب ناشی می‌شود


 تاثیر مواد مغذی بر اختلال خواب 

عوامل مختلفی مانند استرس ، تغذیه نامناسب و کمبود تحرک و … می‌توانند موجب اختلال در خواب شوند، اما جالب است بدانید که رژیم غذایی ما تاثیر بسیار چشمگیری در کیفیت خوابمان دارد ! برخی از ویتامین ها و مواد مغزی باعث تنظیم ساعت بیولوژیک بدن میشوند . بدیهی است که کمبود برخی ویتامین ها می تواند کم خوابی را تشدید کند.

در بررسی محققان آمریکایی مشخص شده، افرادی که به اختلال خواب مبتلا هستند، به کمبود مواد مغذی هم دچارند. اختلال خواب

محققان موسسه بهداشت و تغذیه ملی آمریکا در بررسی‌های خود متوجه شدند، افرادی که کمتر از ۷ ساعت خواب شبانه دارند، به کمبود ویتامین‌های A، D و B1، منیزیم، نیاسین، کلسیم، روی و فسفر مبتلا هستند. این افراد به مرور، دچار مشکل و در نهایت گرفتار خواب بی‌کیفیت می‌شوند.

 

man sleeping bed morning scaled

بهترین روانشناس رش

بهترین مشاور رشت .

در ضمن بانوانی که به کمبود مواد مغذی مبتلا هستند، بیشتر از مردان، دچار اختلالات خواب می‌شوند. محققان می‌گویند زمانی که افراد با مصرف غذای مناسب یا مکمل‌ها، این مواد ضروری را به بدن خود برسانند، می‌توانند از خواب خوب و با کیفیتی بهره‌مند شوند.

گفتنی است، تغذیه بد می‌تواند نقش مهمی در اختلال خواب، خواب بی‌کیفیت و  حتی مشکل به خواب رفتن داشته باشد.

ریزمغذی‌ها، ویتامین و مواد معدنی  از جمله مواد ضروری برای بدن‌مان هستند که بدن‌ توانایی تولید آنها را ندارد و باید با استفاده صحیح از مواد مغذی، آنها را به بدن برسانیم. متاسفانه بنابر تحقیقات، میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا حداقل به یک نوع کمبود ریزمغذی مبتلا هستند !

در بررسی‌های گذشته مشخص شده بود که ریزمغذی‌ها در رشد انسان موثر هستند و از بیماری‌ها پیشگیری کرده و سرعت درمان بیماری‌ها را افزایش می‌دهند. آنها در عین حال عملکردهای بدن را در حالت نرمال حفظ می‌کنند.

اختلال خواب

به طور مثال منیزیم، ملاتونین و دیگر ترکیبات مسئول خواب را تولید می‌کند. در برخی از بررسی‌ها هم مشخص شده که ماده معدنی روی هم در تنظیم خواب بسیار موثر است.

بنابه گفته محققان آمریکایی، کمبود مواد مغذی کافی می‌تواند فرد را دچار اختلال خواب کند. بنابراین با مصرف کافی مواد مغذی می‌توان خواب باکیفیتی داشت.

نقش انواع ویتامین ها و مواد مغذی بر کیفیت خواب

ویتامین D :

کمک به ساعت زیستی بدن . تاثیر مثبت بر کیفیت خواب

ویتامین E :

کاهش اختلالات حافظه و اختلالات هورمونی ناشی از بی‌خوابی

ویتامین B12 :

کمک به بهبود کم خوابی ناشی از افسردگی

ویتامین B6 :

تاثیر مثبت بر ترشح هورمونهای سرتونین و ملاتونین

 

دیگر مطالب روانشناسی :

تربیت کودکان در عصر دیجیتال

نشانه های سادیسم داشتن!

 

آیا “علاقه مردان به رابطه جنسی” بیشتر است؟ 

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *