سلامتی روانی والدین و تاثیرات آن بر کودکان چیست؟


سلامتی روانی والدین و تاثیرات آن بر کودکان چیست؟

همه ی ما افرادی را می شناسیم که علی رغم داشتن مشکلات روانی ، سعی دارند تا والدین خوبی برای فرزندان خود باشند. این مشکلات می توانند افسردگی، ترس، غم و اندوه پس از مرگ یک دوست و یا افسردگی و اختلال ناشی از کار زیاد باشد.

طبق مطالعات مراکز مشاوره این والدین در مورد این که مشکلات آن ها چه تاثیری روی کودکانشان خواهد داشت به ندرت نگران هستند. کودکانی که والدین با اختلال روانی دارند نیز دارای اختلال روای هستد.

برای مثال، یک کودک معمولی که در یک خانواده رشد می کند ، حدود بیست درصد خطر ابتلا به بیماری های روانی را دارد و اگر کودکی دارای والدینی باشد که اختلالات روانی دارند، این خطذ به 30 تا 50 درصد افزایش پیدا می کند. پس این کودکان بیشتر آسیب پذیر بوده و دارای مشکلات عاطفی، مالی و … می شوند که سبب آن ها همان اختلالات روانی در منزل است.

سلامتی روانی والدین و تاثیرات آن بر کودکان چیست؟

 

طبق مطالعات مشاوره خانواده عاملی که والدین نمی توانند کاری در قبال آن انجام دهند، عاملژنتیکی است. تقریبا در همه ی اختلالات روانی که مورد مطالعه قرار گرفته اند عامل ژنتیکی موثر بوده است. اما حتی برای والدینی که اختلال دو قطبی دارند ، کارهای زیادی می توان انجام داد تا احتمال دچار شدن کودکان آن ها را به این اختلال کاهش دهیم. در این جا به تعدادی از عوامل پیشگیری کننده اشاره می کنیم.

اهمیت دادن:

برای مثال اگر یکی از والدین افسردگی داشته باشد، ولی کودک توسط پدر بزرگ و یا مادر بزرگ خود که افسردگی ندارند مورد توجه قرار گیرد، این به کودک کمک می کند که در برابر این مشکل ایمن باشند. ولی این چیزی است که به کودکان کمک می کند تا دچار افسردگی نشود. حتی اگر والدین به شذت ناتوان باشند اما یک بزرگسال در زندگی باشد کهکودک او را دوست داشته باشد و شخصیت ثابتی باشد احتمال موفقیت چنین کودکانی بالاست.

سلامتی روانی والدین و تاثیرات آن بر کودکان چیست؟

محدوده بیماری روانی:

طبق مطالعات مشاوره روانشناس افراد در شدت و مدت بیاری های روانی با هم فرق می کنند. کودکانی که والدین آن ها بیماری های روانی شدید تر و طولانی تری دارند، در تنظیم زندگی و شخصیت خود دچار مشکلات فراوانی می شوند.

افسردگی در والدین کودکان:

طبق مطالعات مشاوره روانشناس افسردگی در میان والدین به خوبی از سوی متخصصین مورد تحقق و بررسی قرار گرفته است و نشان داده است که تاثیرات یک مادر افسرده حتی می تواند قبل از تولد کودک آغاز شود.

این تیجه به دست آمده است که افسردگی در مدت بارداری نوزادان را بیشتر در عرض خطر افسردگی قرار می دهد. سطح هورمون استرس در مادران قبل از زایمان بالاست و این سطح هورمون بالا بعد ها در نوزادان آن ها نیز یافت می شود. این نوزادان افسرده احتمالا با سختی به دنیا آمده و به ندرت قادر خواهند بود که خود را آرام کنند.به این دور تسلسل منفی دقت کنید، مادر افسرده احسساس غمگینی و گناه می کند.

کودک او آرام و قرار نداشته و شب خیلی بد می خوابد و مادر بیشتر از گذشته از خواب محروم می شود. مسئله ای که در شناخت افسردگی خیلی اهمیت دارد این است که افسردگی مردم از رفتارهایی که به آن ها کمک خواهد کرد تا شدت افسردگی را کاهش دهند. همچنین افسردگی باعث می شود که احساس توانایی کمتری در خود نمایند. البته افسردگی پس از زایمان طبیعی است ولی اگر سابقه افسردگی وجود داشته باشد شرایط سخت تر خواهد بود.

سلامتی روانی والدین و تاثیرات آن بر کودکان چیست؟

 

والدین افسرده احتمالا کمتر با کودکشان ارتباط برقرار می کنند و احتمال این که از خود خشونت نشان دهند بیشتر است. والدین افسرده عصبانیت و غمگینی بیشتری را به فرزندانشان نشلان می دهند و والدین افسرده احتمالا کمتر به رفتار کودکان پاسخ می دهند و به جای آن بیشتر به دیای درون خود می پردازند. والدی افسرده از مواجه شد با کودکانشان طفره می روند و والدین افسرده نظرات بدبینانه ای نسبت به جهان داشته و احتمال این که کودکان با همان مشکل درگیر باشند وجود دارد .

بر اساس مطالعات مشاوره خانواده اگاه باشید که اگر با افسردگی سر و کار دارید سعی کنید از درمان استفاده کنید و آن را نادیده نگیرید و یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید در مورد این که چقدر استرس دارید با دیگران صحبت کرده و تمایل به این کار را نیز داشته باشید.

صحبت کردن در مورد چیزهایی که شرم آور می آیند، یک عامل ضد افسردگی قوی است. مواردی چون نگرانی هایتان در مورد نا توانی خود، صحبت کردن با والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده اند بسیار به شما کمک خواهد کرد چون در ان وقت می دانید که خیلی از ان ها همان احساساتی دارید که خیلی از آن ها همان احساساتی را دارند که شما هم دارید.

سعی کنید که هر چقدر که می توانید فعالیت بدنی داشته باشید مانند ورزش کرد و پیاده روی و …. و سرانجام این که شما اگر یک دوست یا یکی از نزدیکان و اعضای خانواده هستید، تا ان جا که مکن است کنار بچه ها باشید و برنامه های منظمی تهیه کنید که کنار ان ها باشید. و با ان ها به تفریح بروید و به ان ها فرصت بدهید که تا در مورد مشکلاتشان با شما صحبت کنند .

سلامت والدین تاثیر بزرگی در سلامت روا بچه دارد و هرگونه مشکلی می تواند کودکان را تحت تاثیر قرار دهد و به همین دلیل صحت از وجود سلامت روان قبل از بچه دار شدن الزامی است و برای این که بعد از بچه دلر شدن آسیب کمی به فرزندتان بزنید درمان های لازم را فراموش نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مراکز مشاوره در ارتباط باشید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Plugin "Contact Form 7" not installed or activated
HomeServicesCall UsContact