عادت‌هایی در نوروز که به پوستتان آسیب می‌رساند

سلامت پوست در نوروز
سلامت و شادابی پوست نیز مستثنی نیست و برخی عادات رایج در زمان تعطیلات می‌توانند تاثیرات مطلوبی داشته باشند که در ادامه مرور می‌خوانید. سلامت پوست در نوروز

سلامت پوست در نوروز

در اینستاگرام نیز همراه ما باشید ‌AramesheZendegi_Counseling@

ل

خوابیدن بدون پاک کردن مواد آرایشی از روی پوست سلامت پوست در نوروز

یکی از شایع‌ترین عادات اشتباه و آسیب‌رسان به پوست، خوابیدن بدون پاک کردن مواد آرایشی از روی صورت است. سلامت پوست در نوروز
سلامت پوست در نوروز
همه خانم‌ها به جرات می‌توانند اظهار کنند حداقل یک بار در زندگی خود این تجربه را داشته‌اند اما باید دانست اگر پوست قادر به صحبت با ما بود قطعا از این آسیب‌ها شکایت می‌کرد. سلامت پوست در نوروز
سلامت پوست در نوروز
از خوابیدن با صورت مملو از انواع ترکیبات آرایشی به شدت بپرهیزید زیرا تماس طولانی‌مدت سلول‌های پوست با اجزای مختلف تشکیل‌دهنده ترکیبات آرایشی در طول شب، روند ترمیم و بازسازی پوست و درنتیجه شادابی و سلامت آن را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد و می‌تواند در افراد مستعد منجر به بروز طیف وسیعی از ضایعات جلدی مانند بروز درماتیت‌های تماسی و جوش‌های پوستی شود.
سلامت پوست در نوروز
در انتهای شب، زمانی را به پاک کردن مواد آرایشی اختصاص دهید.

حفظ سلامت پوست در نوروز

افراط در مصرف شیرینی، آجیل و خوراکی‌های چرب حفظ سلامت پوست در نوروز

ازجمله عادات تغذیه‌ای نادرست که تاثیر نامطلوبی بر سلامت پوست دارد، افراط در مصرف خوراکی‌های چرب و شیرین است که معمولا در ایام تعطیلات به خاطر مهمانی‌ها و تمایل به مصرف انواع شیرینی‌، آجیل و… شایع است.
حفظ سلامت پوست در نوروز
این حالت عاملی است که نه‌تنها اضافه وزن و چاقی را در پی دارد، بلکه می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات پوستی مختلفی مانند جوش و آکنه شود. حفظ سلامت پوست در نوروز

روانشناس خوب در رشت

بی‌خوابی‌های شبانه روانشناس خوب در رشت

معمولا در ایام تعطیلات، مردم شب‌ها تا دیروقت مشغول دیدوبازدید و تماشای تلویزیون هستند و به همین دلیل ساعت خوابیدن هم خیلی دیرتر از زمان معمول می‌شود.
روانشناس خوب در رشت
این در حالی است که خواب کافی شبانه یکی از مهم‌ترین اصول همیشگی حفظ شادابی و سلامت پوست است. از طرفی، دیر خوابیدن شب، دیر بیدار شدن صبح را نیز در پی دارد که این مساله نیز تاثیر خوبی بر پوست ندارد.
روانشناس خوب در رشت
گرچه این رویه طی یک یا دو شب نمی‌تواند خیلی جدی باشد اما مسلما وقتی به عادت تبدیل می‌شود، نظم خواب را به هم می‌زند و باعث بروز مشکلات پوستی عدیده‌ای مانند تورم، تیرگی یا چروک زیر چشم‌ها می‌شود.
روانشناس خوب در رشت

مشاور خوب در رشت

بی‌تحرکی و تنبلی مشاور خوب در رشت

گرچه تعطیلات نوروز فرصت خوبی برای استراحت و تجدید قوا برای آغاز فعالیت‌های روزمره و کاری است، مسلما به معنای صرفا خوردن و خوابیدن نخواهد بود.
مشاور خوب در رشت
کاهش شدید فعالیت بدنی در تعطیلات نسبتا طولانی نوروز علاوه بر تقویت زمینه اضافه وزن روی سلامت و شادابی پوست نیز تاثیر سوء می‌گذارد.
مشاور خوب در رشت
تعجب نکنید! پژوهشگران کنار اشاره به تاثیرات متعدد ورزش بر سلامت جسم و روح یادآور می‌شوند افرادی که به طور منظم ۲ تا ۳ بار در هفته به مدت حداقل ۳۰ دقیقه پیاده‌روی دارند، پوست جوان و شاداب‌تری نسبت به دیگران دارند.
مشاور خوب در رشت
زیرا ورزش از طریق افزایش خونرسانی به پوست موجب بهبود تغذیه و اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی و تسهیل دفع مواد زائد از آن می‌شود که طراوت و درخشندگی هرچه بیشتر پوست را به دنبال خواهد داشت.

مرکز مشاوره در رشت

بی‌توجهی به پاکسازی پوست و استعمال نامرتب کرم ضدآفتاب مرکز مشاوره در رشت

مراقبت‌های روزانه پوست از جمله استعمال مرتب کرم ضدآفتاب و پاکسازی پوست معمولا طی دوران تعطیلات بنابر دلایلی مانند عجله برای بیرون رفتن از منزل، شرایط سفر، خواب و… فراموش می‌شود.
مرکز مشاوره در رشت
درواقع پوست همیشه در مواجهه با عوامل محیطی مانند تشعشعات ماورای‌بنفش نور خورشید یا آلودگی‌هایی مانند دود سیگار، گردوغبار، آلاینده‌های جوی، ذرات باقی‌مانده از مواد آرایشی، سبوم، سلول‌های مرده پوست و… است.
مرکز مشاوره در رشت
عدم پاکسازی پوست منجر به تجمع آلودگی‌ها و سلول‌های مرده روی پوست و درنتیجه بروز عوارض جلدی متعدد و کاهش طراوت و شادابی پوست می‌شود.
مرکز مشاوره در رشت
ازطرفی باتوجه به طولانی شدن روزها و درنتیجه مواجهه بیشتر با نورخورشید؛ استفاده نامرتب از کرم ضدآفتاب می‌تواند به‌تدریج زمینه‌ساز عوارض جلدی متعددی مانند ایجاد کک‌ومک و تیرگی‌های پوستی یا تشدید برخی بیماری‌های پوستی ‌شود.

مرکز مشاوره آرامش زندگی

بی‌توجهی به بهداشت کودک در سفر مرکز مشاوره آرامش زندگی

طی مدت سفرهای نوروزی ممکن است به دلیل سرد بودن حمام یا گرمای هوا و… شرایطی پیش بیاید که کودک چند روز به حمام نرود، در حالی که عرق، گردوغبار و چربی‌ها روی پوست جمع می‌شود و عامل خارش و ابتلا به عفونت‌های پوستی می‌شود.
مرکز مشاوره آرامش زندگی
هنگام شستشو حتما استفاده از شوینده‌های مخصوص کودک ضروری است تا زمینه خارش و تحریکات پوستی کاهش یابد.
مرکز مشاوره آرامش زندگی
اگر به هیچ وجه امکان حمام کردن وجود ندارد، با استفاده از دستمال بهداشتی مخصوص بدن کودک یک بار در روز تمیز و کرم مخصوص استفاده شود تا از خشکی پوست پیشگیری شود.
مرکز مشاوره آرامش زندگی
علاوه بر حمام، تمیز کردن مرتب دست‌ها و صورت کودک ضروری است و در صورت دسترسی نداشتن به آب باید ژل‌های مناسب ضدعفونی‌کننده به‌خصوص پیش از غذا خوردن استفاده شود.
مرکز مشاوره آرامش زندگی
از شستشوی کامل دستگاه تناسلی کودک نیز به دلیل عجله در سفر و مهمانی نباید غافل شد. پس از شستشو، بدن کودک باید با دستمال بهداشتی خشک و لباس زیر به‌خصوص در مورد دختربچه‌ها مرتب تعویض شود.
مرکز مشاوره آرامش زندگی
رعایت نکردن بهداشت به سرعت سبب انتقال باکتری‌ها و آلودگی‌ها می‌شود و مشکلاتی مانند خارش و سوزش به دنبال دارد.
مرکز مشاوره آرامش زندگی

بهترین روانشناس رشت

اصول سلامت‌بخشی که در مهمانی‌ها و سفرهای نوروزی کمرنگ می‌شود

در دوران تعطیلات نوروز و به‌خصوص سفرهای نوروزی برخی نکات ضروری بهداشتی در مورد پوست به‌خصوص نسبت به کودکان جدی گرفته نمی‌شود، حال آنکه پوست نوزادان و کودکان لطیف و حساس است و بیشتر مستعد ابتلا به ناراحتی‌های پوستی خواهد بود.
بهترین روانشناس رشت
به همین دلیل انتخاب محصولات بهداشتی نامناسب یا شستشوی ناکافی زمینه‌ساز حساسیت و تحریکات پوستی می‌شود. بهترین روانشناس رشت

مرکز مشاوره در رشت

استفاده مشترک از وسایل شخصی مرکز مشاوره در رشت

بسیار دیده می‌شود زمانی که در مهمانی، نیاز به شستشوی کودک وجود دارد مادر از شوینده‌ای که میزبان در اختیار وی قرار می‌دهد استفاده می‌کند، بی‌آنکه توجه داشته باشد محصول ممکن است برای پوست کودک مناسب نباشد.
مرکز مشاوره در رشت
علاوه بر این اگر حوله و لباس کافی همراه نداشته باشد نیز از وسایل کودکان میزبان استفاده می‌شود که این مساله اوضاع را بدتر خواهد کرد. حوله و لباس به‌خصوص لباس‌های زیر فقط مختص استفاده شخصی است زیرا باکتری‌های پوستی و احیانا قارچ، انگل و عوامل بیماری‌زا به فرد دیگر سرایت می‌کند و زمینه‌ساز عفونت‌های میکروبی و قارچی خواهد شد.
مرکز مشاوره در رشت
این مساله در مورد استفاده از رختخواب، روسری، شانه یا دیگر وسایلی که مستقیم با پوست در تماس است نیز وجود دارد.
مرکز مشاوره در رشت
باید اشاره کرد آلودگی به شپش به‌عنوان یکی از شایع‌ترین مشکلات پوست و مو در کودکان از این طریق به سرعت سرایت می‌کند.
مرکز مشاوره در رشت
توصیه می‌شود والدین همیشه حتی در مهمانی‌ها وسایل ضروری و ملحفه تمیز کودک را همراه داشته باشند تا زمینه بروز ناراحتی‌های پوستی کودکان کاهش یابد.

روانشناس بالینی رشت

مواردی که سلامت پوست را به خطر می‌اندازند اما گاهی فراموش می‌شوند

ممکن است وقتی به مهمانی می‌روید متوجه شوید کرم مرطوب‌کننده یا دیگر وسایل آرایشی مورد نیاز را فراموش کرده‌اید. یکی از اشتباهات رایج، قرض گرفتن این وسایل از دیگران است.
روانشناس بالینی رشت
معمولا این مساله در مورد کرم‌ها به کرات دیده می‌شود، حال آنکه زمانی که فرد مقداری از کرم را از بسته‌بندی برمی‌دارد، باکتری‌های پوستی به کرم منتقل می‌شود و زمانی که فرد دیگری از آن استفاده می‌کند، آنها را به پوست خود منتقل خواهد ‌کرد.
روانشناس بالینی رشت
از طرفی شرایط بهداشتی و خصوصیات پوستی افراد با هم متفاوت است و زمینه‌ساز ناراحتی‌هایی مانند حساسیت، اگزما و… می‌شود.
روانشناس بالینی رشت
همچنین عجله داشتن به‌عنوان مثال در طول سفر باعث می‌شود خانم‌ها بدون شستشوی کامل دست‌ها، مقداری لوسیون پاک‌کننده را روی دستمال بریزند تا مواد آرایشی را پاک کنند.
روانشناس بالینی رشت
این حالت نیز آلودگی‌های بسیار زیاد دست‌ها را به صورت منتقل می‌کند و زمینه‌ساز ناراحتی‌های پوستی و حتی چشم می‌شود.
روانشناس بالینی رشت
شستشوی سریع پوست و بدون آبکشی کامل مواد شوینده از روی صورت یکی دیگر از نتایج عجله داشتن است، در حالی که پس از استفاده از این مواد باید پوست را با آب فراوان البته بدون کشیدگی محکم دست، شست و به آرامی با حوله یا دستمال بهداشتی خشک کرد.
مهرداد نامدار روانشناس و درمانگر بالینی
در صورت پاک کردن مواد آرایشی با دستمال‌های حاوی مواد پاک‌کننده، پس از استفاده آن را دور بیندازید و هرگز دوباره استفاده نکنید زیرا ترکیبات شیمیایی موجود در مواد آرایشی زمینه رشد و تکثیر باکتری‌ها را تسهیل می‌کنند و زمینه‌ساز ناراحتی‌های پوستی می‌شوند.
مهرداد نامدار روانشناس و درمانگر بالینی
مراقبت‌های همیشگی پوست مانند پاکسازی، شستشوی روزانه با شوینده متناسب پوست، استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و ضدآفتاب را رعایت کنید و هرگز از صابون‌های قالبی در اماکن عمومی استفاده نکنید.
مهرداد نامدار روانشناس و درمانگر بالینی
تجربه‌هایی که دیگران در مورد استفاده از محصولات بهداشتی دارند برای شما ممکن است مناسب نباشد زیرا هر فردی شرایط فیزیولوژیک خاصی دارد و مسلما روند درمان ناراحتی‌های پوستی در همه افراد یکسان نیست.
مهرداد نامدار روانشناس و درمانگر بالینی
هنگام اقامت در هر محلی غیر از منزل خود نیز ملحفه تمیز همراه داشته باشید و حتی‌الامکان روی بالش بیندازید.
No votes yet.
Please wait...
362 بازدید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *