علت دودلی در ازدواج چیست؟


علت دودلی در ازدواج چیست؟

چگونه استرس قبل از ازدواج را کنترل کنیم؟

همان اندازه که ازدواج یک امر اساسی و مهم در زندگی است. همانقدر هم میتواند ترسناک و استرس زا باشد. گاهی برخی از زوجین، وقت خود را صرف شناختن یکدیگر کرده و تصمیم میگیرند برای همیشه به یکدیگر متعهد بمانند و ازدواج کنند.

اما در این مسیر با مشکلاتی هم مواجه میشوند. تقریباً همه ما مراحل ازدواج را طی میکنیم. قرار است ازدواج شادترین دوران زندگی باشد و برای خیلی ها همین طور هم هست. اما برای میلیون ها عروس و داماد، ازدواج یک امر پرتنش و اضطراب آور است و اکثرا استرس ازدواج را تجربه میکنند. اما دلیل این استرس چیست؟ و راه درمان استرس ازدواج چیست؟

دلهره های قبل از ازدواج چه علتی دارد؟

در این مقاله ابتدا دلایل استرس و ترس از ازدواج را بررسی میکنیم و بعد چند راه کاربردی برای مقابله با آن را مطرح میکنیم:

%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87 %D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84 %D8%AA%D8%A7%D9%BEامور مالی امور

امور مالی و اقتصادی به راحتی میتوانند منبع استرس و نگرانی در ازدواج شما باشند. بسیاری از زوجینی که در شرف ازدواج هستند، درگیر مشکلات اقتصادی هستند. لذا روزهای خوش ازدواج میتواند برای دختری که باید هزینه های سنگین، خرید جهیزیه را به دوش بکشد و پسری که باید برای تامین مخارج عروسی و مسکن و… تلاش کند، سخت و استرس زا باشد.

علاوه بر این برخی افراد نگرانی های دیگری همچون اشتغال، هزینه های فرزندآوری و مراقبت های بهداشتی و مراقبت از کودکان دارند. که فشار ناشی از آن میتواند بر روی هر دو فرد تأثیر بگذارد و میتوان آن را دلیل عمده ترس از ازدواج دانست. اما فراموش نکنید که شما در یک ازدواج موفق باید بتوانید مسائل مالی را به شکلی حمایتی و سازنده با یکدیگر در میان بگذارید تا بتوانید آنها را به بهترین شکل مدیریت کنید.

علت دودلی در ازدواج چیست؟

%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87 %D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84 %D8%AA%D8%A7%D9%BE 2وضعیت شغلی

عدم ثبات شغلی یکی دیگر از عواملی است که میتواند دلهره های قبل از ازدواج را بیشتر کند. چون بسیاری از مشکلات اقتصادی شما در آینده، که در قسمت قبل مطرح شد، ارتباط مستقیمی با وضعیت شغلی شما یا همسرتان دارد. بدیهی است فردی که شغل و درآمد مناسبی نداشته باشد، مشکلات بیشتری خواهد داشت.این مقاله را حتما بخوانید زنان خطرناک برای ازدواج | با این دختران ازدواج نکنید!

علت دودلی در ازدواج چیست؟

%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87 %D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84 %D8%AA%D8%A7%D9%BE 3ترس از تغییر

میدانیم که ازدواج، تغییر بزرگی در سبک و شیوه ی زندگی افراد ایجاد میکند. دختر و پسری که در خانه پدری مسئولیت چندانی نداشته اند، حالا باید مسئولیت یک زندگی را به دوش بکشند. لذا همین تغییر سبک زندگی و ورود به یک جریان ناشناخته، میتواند استرس ازدواج را دو چندان کند. حتی شخصی که بعد از ازدواج به آن تبدیل میشوید، ممکن است با فردی که امروز هستید کاملا متفاوت باشد.

شما مسئولیت ها و وظایف جدیدی خواهید داشت. که در بیشتر موارد، ترس از ازدواج ارتباط مستقیمی به این مسئولیت ها دارد. سوالی که فرد در چنین شرایطی از خودش میپرسد که آیا میتوانم این وضعیت جدید را بپذیرم؟ و وظایفم را به درستی انجام دهم یا خیر؟ این مقاله را مطالعه کنید: بهترین سن برای ازدواج از نظر روانشناسان

علت دودلی در ازدواج چیست؟

%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87 %D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84 %D8%AA%D8%A7%D9%BE 4عدم تفاهم برای بچه دار شدن

بچه دار شدن، میتواند یکی از شگفت انگیزترین تجربیات در زندگی باشد. با این حال برای بسیاری از زوجینی که در ابتدای راه قرار دارند، تصور بچه دار شدن، استرس زا است. معمولا تصمیم گیری در مورد زمان فرزندآوری برای زوجین دشوار است. ممکن است یکی از شما به دلایل مختلف از جمله چشم انداز شغلی، آمادگی لازم برای تعهد به بچه دار شدن را نداشته باشد.

یا ممکن است بخواهد بعد از گذشت چند سال از زندگی مشترک بچه دار شود. در حالیکه طرف مقابل بخواهد بلافاصله بعد از ازدواج، صاحب فرزند شود. همین اختلافات میتواند زمینه ای برای استرس ازدواج باشد. علاوه بر این ممکن است فکر به آینده و تولد و تربیت کودکان نیز گاهی اوقات شما را دچار استرس کند.برای مطالعه مقاله تست تفاهم قبل از ازدواج لطفا کلیک کنید.

علت دودلی در ازدواج چیست؟

%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87 %D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84 %D8%AA%D8%A7%D9%BE 5ترس از انتخاب اشتباه

اغلب دختران و پسران جوان، استرس قبل از خواستگاری را تجربه میکنند. دلیل عمده این ترس میتواند، ترس از انتخاب اشتباه باشد. ممکن است شما با خودتان فکر کنید اگر بله را بگویم دیگر هیچ راه برگشتی وجود ندارد. پس بهترین کار این است که با آگاهی هر چه تمام تر برای این انتخاب مهم گام بردارید. زیرا به طور کلی میتوان منشا استرس قبل از خواستگاری را میتوان عدم اطمینان و شناخت کامل از همسر آینده دانست.

اگر شما به شناخت درستی از یکدیگر برسید دیگر ترس و اضطراپاب وجود ندارد. هر چند زندگی مسیر درازی است که نمیتوان به دیده ها و شنیده های ابتدای مسیر اعتماد صد در صدی داشت. برای خواندن مقاله ملاک انتخاب همسر کلیک کنید.

علت دودلی در ازدواج چیست؟

راه های مقابله با ترس از ازدواج چیست؟

حالا که برخی از دلایل استرس ازدواج را شناختیم، باید ببینیم که چطور بر این ترس و اضطراب غلبه کرد؟

دلیل استرس خود را پیدا کنید

اولین گامی که شما باید برای درمان استرس ازدواج بردارید این است که به علت ترس خود پی ببرید. ببینید منشا ترس شما از کجاست. وقتی این را بفهمید، آنگاه میتوانید درمان و راه حل متناسب با آن را پیدا کنید. اگر چه این یک فرآیند طولانی است اما میتواند به شما کمک کند علائم هشداردهنده را شناسایی کنید و آنها را از سر راه بردارید.

علت دودلی در ازدواج چیست؟

با افرادی که به آنها اعتماد دارید صحبت کنید

شما باید مشکلات اضطراب خود را با خانواده یا دوستان مورد اعتماد در میان بگذارید. اگر در مورد برنامه ریزی ازدواج استرس دارید، اگر با اضطراب روزانه دست و پنجه نرم میکنید یا به طور کلی حالتان خوب نیست، عزیزانتان شایسته این هستند که این موضوع را بدانند تا بتوانند به شما کمک کنند. مطمئنا حضور و کمک آنها برایتان آرامش به همراه دارد. برای خواندن مقاله با چه کسانی نباید ازدواج کرد؟ کلیک کنید.

علت دودلی در ازدواج چیست؟

یک فضای امن پیدا کنید

یک راه موثر برای غلبه بر استرس ازدواج، پیدا کردن یک فضای امن و آرامش بخش است. این فضا میتواند خانه بهترین دوست شما، یک حمام آبگرم یا یک قدم زدن در پارک باشد. فضاهای امن به شما کمک میکنند تا از عوامل افسردگی فاصله بگیرید و در یک محیط نسبتاً عاری از استرس از پس حملات اضطرابی برآیید. هنگام برنامه ریزی عروسی یا قبل از خواستگاری و ازدواج، باید فضاهای ایمن خود را شناسایی کنید. هر زمان که احساس میکنید یک مرحله افسردگی یا حمله اضطرابی به وجود میاید به آن مکان امن پناه ببرید.

بدانید که هیچ چیز کامل نیست و این اشکالی ندارد

فشارهای زیادی روی عروس و دامادهای جوان برای برگزاری عروسی، خرید جهیزیه، امکانات زندگی و… وجود دارد. همچنین ممکن است شما از همسرتان توقع داشته باشید یک فرد همه چیز تمام باشد. اما یادتان باشد که هیچ چیز و هیچکس کامل نیست. و این توقعات اگر تحقق نیابند، تنها استرس و دودلی شما را بیشتر میکند.

برقراری ارتباط کلامی با یکدیگر

صحبت و گوش دادن کلید روابط سالم است که میتواند راهی برای رفع استرس و اضطراب قبل از ازدواج هم باشد. ارتباطات باز، صادقانه و محترمانه به شما کمک میکند تا آزمایشات و سختی ها را پشت سر بگذارید. بدون الگوی ارتباطی مثبت، زن و شوهر ممکن است از افکار، نیازها و احساسات همسر خود بی اطلاع بمانند و باعث شود که زوجین یکدیگر را درک نکنند و به شناخت کافی از یکدیگر نرسند. برای خواندن مقاله آداب خواستگاری کلیک کنید.

علت دودلی در ازدواج چیست؟

صرف وقت با یکدیگر

گذراندن وقت با هم یک ماده اساسی برای حفظ و پرورش ازدواج شماست. این میتواند به شما کمک کند از یکدیگر قدردانی کنید و از بودن در کنار یکدیگر لذت ببرید. همچنین درک خود را از یکدیگر تعمیق بخشید، ارتباط بیشتری برقرار کنید و استرس را از بین ببرید.

به دنبال کمک مشاوران و روانشناسان باشید

اگر همه اقدامات با شکست روبرو شد، هرگز از مراجعه به مشاور برای درمان اضطراب و استرس ازدواج شرم نداشته باشید. مطمئن باشید مشاوران و متخصصان بهترین راه حلها را به شما ارائه میدهند. مقاله ازدواج با دختر بزرگتر از نظر روانشناسی را حتما مطالعه کنید.

علت دودلی در ازدواج چیست؟

ترس از ازدواج دیر هنگام یا ازدواج نکردن

در نقطه ی مقابل افرادی که از ازدواج میترسند، یکسری افراد هم هستند که ترس از ازدواج نکردن دارند. این افراد معمولا خودشان را با دوستان و همسالان خود مقایسه میکنند و از اینکه هنوز ازدواج نکرده اند، میترسند و با بالا رفتن سن این ترس بیشتر هم میشود.

این ترس ممکن است تا جایی باشد که فکر کنند، هرگز قرار نیست ازدواج کنند و تشکیل خانواده دهند. ترس و اضطراب برای ازدواج نکردن میتواند منجر به انتخاب های عجولانه و اشتباه شود. اگر شما هم جز این دسته افراد هستید برای کنترل ترس از ازدواج نکردن نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • سن فقط یک عدد است:

شاید شعار به نظر برسد اما هرگز به خاطر بالا رفتن سنتان، برای ازدواج عجله نکنید. زیرا ازدواج انتخابی است که میتواند شما را به سعادت یا به بدبختی بکشاند. پس عجله را کنار بگذارید. برای خواندن مقاله ایده آل ترین فاصله سنی در ازدواج کلیک کنید.

  • شما هر روز رشد میکنید:

شاید شما دیرتر از همسالان و دوستانتان ازدواج کنید، اما شما فرصت بیشتری برای رشد و تعالی دارید. هر چقدر بلوغ و رشد فکری شما بیشتر باشد مطمئنا موفقیت شما در زندگی مشترک آینده بیشتر خواهد بود.

  • شما آزادی بیشتری دارید:

اگر به دوستان متاهل خودتان نگاهی بیندازید، خواهید دید که بسیاری از لذات زندگی مجردی را از دست داده اند. پس سعی کنید به جای استرس و ناراحتی از این لذات استفاده کنید.

  • همه سزاوار عشق هستند، این شامل شما هم میشود:

ممکن است فکر کنید هرگز شانسی برای تجربه عشق نخواهید داشت. اما اینطور نیست باور داشته باشید که شما هم به اندازه دیگران، لیاقت یافتن عشق را دارید. به شرطی که به این تردید آزار دهنده در وجود خود پایان دهید.

سوالات متداول

علت دودلی در ازدواج چیست؟

مشکلات مالی از جمله دلایل عمده ترس و دودلی در ازدواج است. علاوه بر این عدم ثبات شغلی، ترس از انتخاب اشتباه و… همگی از دلایل دودلی است.

راه های مقابله با ترس از ازدواج چیست؟

دلیل استرس خود را پیدا کنید و مشکلتان را با دوستان یا خانواده در میان بگذارید در نهایت بدانید که هیچ چیز کامل نیست و این اشکالی ندارد.

راه مقابله با استرس ازدواج نکردن چیست؟

شما باید بدانید که سن فقط یک عدد است و شما هم سزاوار عشق هستید و دیر یا زود این احساس را تجربه میکنید. شما نسبت به دیگران، فرصت بیشتری برای بلوغ فردی دارید.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی مهرداد نامدار

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی مهرداد نامدار  از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره دکتر مهرداد نامدار  را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی مهرداد نامدار  خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *