3 عادت بد که در رابطه احساسی باید حذف کرد


داشتن یک رابطه سالم نیازمند عشق و تلاش طرفین برای درک یگدیگر است. در این مقاله درباره 3 عادت بد که باید در رابطه احساسی حذف کرد صحبت میکنیم :

با گذشت زمان ، ممکن است عادت‌های مضر در رابطه‌ ایجاد شود که زوج ها باید آن‌ها را حذف و فراموش کنند.

سازگاری به این معنا نیست که همیشه با یکدیگر موافق باشید.

بسیاری از مردم با شکایاتی مانند موارد زیر به روانشناس برای درمان مراجعه می کنند:

  • “چرا همیشه من باید به شریکم بگویم که در یک رابطه چه می خواهم؟ آیا آنها تا الان نمی دانند؟ ما بیش از یک دهه است که با هم هستیم!»
  • “من قبلا فکر می کردم من و شریکم با هم سازگار هستیم. اما به نظر می‌رسد که امروزه نمی‌توانیم حتی یک روز را بدون جنگ و دعوا بگذرانیم.»
  • شریک زندگی من هرگز وقتی که من می خواهم برای من وقت نمی گذارد. او همیشه به زمان نیاز دارد . این باعث می‌شود به این فکر کنم که مرا دوست دارد یا نه !»

اگر متوجه شدید که درگیر چنین افکاری هستید، این مقاله ممکن است پاسخ هایی برای شما داشته باشد. در اینجا، در مورد سه تصور اشتباه صحبت خواهیم کرد که ممکن است لازم باشد در روابط عاشقانه خود بیاموزید :

 اگر کسی به سرعت درخواست شما را رعایت نکند ، به شما اهمیتی نمی‌دهد !!

در هر رابطه ای، طبیعی است که از شریک زندگی تان انتظار داشته باشید که به درخواست های شما احترام بگذارد و آنها را انجام دهد. اما گاهی اوقات، زمانی که یک درخواست به سرعت برآورده نمی شود، افراد به سرعت به این نتیجه می رسند که شریک زندگیشان به آنها اهمیت نمی دهد. این یک تصور اشتباه است که باید آن را فراموش کنید اگر می خواهید سلامت رابطه خود را بهبود ببخشید.

سعی کنید این الگوی فکری سمی را با این موارد جایگزین کنید:

صبر را تمرین کنید.

به‌جای نتیجه‌گیری عجولانه در مورد اینکه چقدر برای شما ارزش قائلند ، آن هم بر اساس سرعت واکنش‌شان ! برای بهبود روابط خود باید صبر و حوصله را تمرین کنید و بیاموزید که به افراد، حتی عزیزان نزدیک، فضا بدهید. طبق مقاله‌ای که در مجله آکادمیک Frontiers in Psychology منتشر شده است، صبر همراه با بخشش و فروتنی می‌تواند به ما کمک کند واکنش‌های خود را نسبت به موقعیت‌های مبهم تعدیل کنیم تا بتوانیم از اعمال مخرب اجتماعی خودداری کنیم. صبوری ، فضایی از احترام و درک متقابل را بین شرکا ایجاد می کند که به هر دو طرف اجازه می دهد در رابطه احساس امنیت کنند.

انتظارات خود را به روشنی بیان کنید.

اگر انتظارات یا درخواست‌های خاصی وجود دارد که باید در یک بازه زمانی تعیین شده برآورده شوند، مهم است که مطمئن شوید این انتظارات از ابتدا به وضوح بیان می‌شوند تا بعداً باعث سردرگمی طرف مقابل نشود. تعیین انتظارات واضح با اطمینان از اینکه هر دو طرف نیازهای یکدیگر را از قبل درک می کنند، پایه و اساس اعتماد را بین شرکا ایجاد می کند.

positive dark skinned young woman man bump fists agree be one team look happily each other celebrates completed task wear pink green clothes pose indoor have successful deal scaled

دیگران می توانند بدون اینکه شما به آنها بگویید یا بخواهید، بفهمند به چه چیزی نیاز دارید !

برای زوج هایی که برای مدت طولانی با هم بوده اند، طبیعی است که فکر کنند می دانند طرف مقابل در هر لحظه به چه چیزی فکر می کند یا چه احساسی دارد.

اما وقتی در مورد آنچه در سر شخص دیگری می گذرد بدون اینکه واقعاً از او بپرسید فرضیاتی ایجاد می کنید، بیشتر در خطر ایجاد سوء تفاهم هستید تا درک !

این توقع ، بار ناروایی را بر دوش فردی که از او انتظار دارید می گذارد و هر دوی شما را برای شکست در رابطه آماده می کند. این عادت می تواند منجر به احساس تدافعی، رنجش و در نهایت تلخی بین طرفینن شود. در عوض :

ارتباط محترمانه را امتحان کنید.

تحقیقات نشان داده است که زوج‌هایی که سبک‌های دلبستگی ایمن دارند سازنده‌ترین نوع ارتباطات متقابل هستند. به جای اینکه انتظار داشته باشید دیگران در زندگی شما نیازهای شما را بدون راهنمایی برآورده کنند، مهم است که یاد بگیرید چگونه خود را واضح و مختصر بیان کنید.

3 عادت بد که در رابطه احساسی باید حذف کرد

سازگاری به معنای عدم وجود اختلاف است!

ما اغلب فرض می کنیم که اگر قرار است دو نفر با هم باشند، آنها باید به طور خودکار یکدیگر را در سطح عمیقی درک کنند و هرگز نباید اختلاف نظر داشته باشند.

اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که نباید به اختلاف نظر ، منفی نگاه کرد. بلکه ممکن است نشانه ای از صمیمیت و معاشرت باشد که ، روابط را ایجاد می کند.

سازگاری در هر رابطه ای مهم است، اما عدم توافق نیز بخشی ضروری از یک شراکت و رابطه سالم است.

در اینجا راهکار هایی بیان کردیم که میتوانید انجام دهید تا اختلاف نظرها را به روشی سازنده هدایت کنید:

  • با بیان احساسات خود بدون اشاره به شریک زندگی خود یا تهمت زدن به آنها شروع کنید. این به شما کمک می کند در طول گفتگو از سرزنش یکدیگر جلوگیری کنید.
    به‌جای تمرکز بر روی کارهایی که فکر می‌کنید شریک زندگی‌تان اشتباه کرده است، روی احساسی که اعمال او به شما می‌دهد تمرکز کنید تا بهتر  خواسته شما را بفهمد .
  • در صورت نیاز تایم اوت بگیرید. این می تواند به روشن شدن ذهن شما کمک کند و به هر دوی شما اجازه دهد تا با تمرکز بیشتری بر روی حل مسئله مورد نظر بازگردید، اجازه ندهید احساسات اضافی قضاوت شما را مخدوش کنند. ‌
  • اگرچه گاهی اوقات دشوار است، اما این امکان برای افراد وجود دارد که برخی از رفتارها یا نگرش هایی را که دیگر در روابطشان به آنها خدمت نمی کند، حذف کنند. با کنار گذاشتن انتظاراتی مانند ذهن خوانی، روابط بدون  و در دسترس بودن 100 درصد شریک زندگی خود، می توانید پویایی رابطه سالم تری ایجاد کنید. فراموش کردن این چیزها به زمان و تمرین نیاز دارد، اما فواید آن بسیار زیاد است.

 

3 عادت بد که در رابطه احساسی باید حذف کرد

مقالات بیشتر روانشناسی :

13 عاملی که باعث دشواری روابط صمیمانه می‌شود

احساس حقارت در عشق و رابطه عاطفی 

رازهای خوشبختی – در یک رابطه،خوشبختی واگیر است! 

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *