دلایل مضر بودن تنهایی برای سلامتی


غالباً این تفکر رایج است که افراد مُسِن را تنها قلمداد می‌کنند. شاید همسرشان از دنیا رفته و تنها زندگی می‌کنند. آن‌ها به خاطر کهولت سن، دیگر نمی‌توانند مثل سابق تحرک لازم را داشته باشند. مضر بودن تنهایی

بر اساس تحقیقات، تنهایی تاثیر بدی بر سلامتی افراد می‌گذارد. برای مثال، در مطالعه‌ای بررسی شد که تنهایی چگونه می‌تواند سطح هورمون‌ها را در بدن افزایش دهد؛ ماحصل این شرایط، بیماری‌های قلبی، دیابت و زوال عقل است.

در مطالعه‌ای دیگر مشخص شد که افراد تنها با ۵۰ درصد افزایش خطر مرگ زودرس مواجه هستند. افراد مسن با خطر شیوع مسائل سلامتی هم دست و پنجه نرم می‌کنند؛ پس اگر تنها زندگی کنند، این خبر برای‌شان خیلی بد خواهد بود.

اما اگرچه ما افراد مسن را تنها و منزوی می‌دانیم، اما شاید واقعا این طور نباشد. مضر بودن تنهایی

مضر بودن تنهایی

[box type=”note” bg=”#” color=”#1777c1″ border=”#” radius=”1500″ fontsize=”17″]در اینستاگرام نیز همراه ما باشید ‌AramesheZendegi_Counseling@[/box]

بهترین روانشناس رشت

بر اساس کارهای تحقیقاتی «جولیان هالت لونستد» استاد روانشناسی در دانشگاه بریگام یانگ در اوتا، تنهایی در میان نوجوانان و جوانان در اوج خود قرار دارد.

هالت لونستد و همکارانش با تجزیه و تحلیل ۷۰ مطالعه دریافتند که خطر ابتلا به ناخوشی‌های مرتبط با تنهایی برای افراد زیر ۶۵ سال، بیشتر و قوی‌تر از افراد بالای ۶۵ سال است.

همچنین، پروژه‌ی سلامت، پیری و زندگی اجتماعی ملی آمریکا نشان داد که فقط ۳۰ درصد افراد مسن به طور غالب احساس تنهایی می‌کنند. مجله روانشناسی

هالت لونستد در مصاحبه‌ای گفت: «افراد مسن نباید تنها نقطه‌ی تمرکز بررسی اثرات تنهایی و انزوای اجتماعی باشند. اگر روابط اجتماعی را به عنوان یکی از نیازهای اساسی انسان قلمداد کنیم، در این صورت نمی‌توانیم خطرات انزوای اجتماعی را هم نادیده بگیریم، حتی اگر افراد احساس تنهایی نکرده باشند.»

مضر بودن تنهایی

شاید گاهی اوقات افراد مسن در تنهایی به سر ببرند، اما به این معنا نیست که آنان از شرایط خود ناخشنود هستند. در واقع، افراد می‌توانند در صورت احاطه شدن توسط دیگران در یک جمع هم احساس تنهایی کنند. افراد تنها و دلتنگ زیادی هم ازدواج کرده‌اند.

لونستد در ادامه گفت: «ازدواج نکردن خطر بزرگی است، اما همه ازدواج‌ها به خوشبختی و خوشحالی افراد منجر نمی‌شوند. باید کیفیت روابط را در نظر بگیریم، نه صرفاً وجود یا کمیت آن‌ها را.» مرکز مشاوره آرامش زندگی

این مساله‌ی رایج وجود دارد که چیزهایی مثل نوشیدنی‌های الکلی، رژیم غذایی، سیگار کشیدن و آلودگی هوا می‌توانند در کاهش عمر انسان ایفای نقش کنند. اما نباید تنهایی را هم به‌عنوان چیزی که برای سلامت فیزیکی و روانی زیان بار است، نادیده بگیریم.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *