روانشناسی زرد و کتاب های پرفروش آن!

روانشناسی زرد

بیشتر کتاب‌هایی که در حوزه روان شناسی درخواست شده، کتاب‌هایی مثل راز، قانون جذب و مشابه آن‌هاست. این مایه تعجب است که هنوز این کتاب‌ها طرفدار دارند! روانشناسی زرد

استقبال خوانندگان از کتاب‌های زرد روان شناسی نشان می‌دهد که هنوز تب تند متقاضی‌ها، دارد بازار عرضه را کنترل می‌کند و تا مخاطب دنبال چنین محتواهایی باشد، به طور قطع این کتاب‌ها چندین و چند بار دیگر تجدید چاپ خواهند شد.

به همین بهانه و در این مطلب به موضوع مهم روان شناسی‌زرد و آسیب‌هایش می‌پردازیم. روانشناسی زرد

روانشناسی زرد

در اینستاگرام نیز همراه ما باشید ‌AramesheZendegi_mnamdar@

روانشناسی زرد

روان شناسی زرد چیست؟

علم روان شناسی سعی می‌کند از طریق روش‌های علمی، رفتار و فرایندهای ذهنی انسان‌ها را مطالعه کند. این دانش معتبر، برای مردم جذاب است چون کمک می‌کند آن‌ها جواب سوال‌های ذهنی‌شان را پیدا کنند اما آیا باید هر جوابی را بپذیریم؟

روان شناسی زرد، سعی می‌کند شما را خیلی زود به جواب برساند، به شما راهکار بدهد و بگوید رمز زندگی موفق را می‌شناسد. نویسنده‌های کتاب‌های زرد روان شناسی، برخلاف نویسندگان کتاب‌های علمی، معمولاً روان شناس نیستند، منبع علمی ندارند و شواهد تجربی از آن‌ها حمایت نمی‌کند.

بیشتر اوقات، محتواهای فریبنده‌ای دارند و با ترویج تفکر اشتباهی مثل «کسب موفقیت از راه فکر»، تلاش می‌کنند مخاطب را مجاب کنند که می‌توانند صرفاً با تفکر مثبت به موفقیت، ثروت، شادی و … برسند!

در صورتی‌که بسیاری از این کلمات، مبهم هستند و تعریف روشنی هم از آن‌ها ارائه نمی‌شود. اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید که در چنین کتاب‌هایی پدیده‌های بی‌ربط به شکلی حیرت‌آور به هم ربط داده می‌شوند!

بهترین روانشناس رشت

چرا بعضی افراد، شیفته قانون جذب هستند؟ بهترین روانشناس رشت

ویژگی‌هایی مثل ساده‌لوحی، تلقین‌پذیری و تفکر انتقادی ضعیف، باعث می‌شود افراد هر اطلاعاتی را باور کنند و حتی راجع به آن‌ها متعصب شوند! شخصی که تفکر انتقادی فعالی داشته باشد، می‌تواند متن یک کتاب را زیر سوال ببرد و دنبال شواهد علمی بگردد.

کسانی که دوست دارند با کمترین تلاش و خیلی زود به نتیجه‌های بزرگ برسند، از کتاب‌های زرد روان شناسی استقبال می‌کنند و ترجیح می‌دهند راه اصلی درمان را دور بزنند که متأسفانه در تله محتواهای غیرعلمی، گیر می‌افتند. بهترین روانشناس رشت .

اگر می‌خواهید در کوتاه‌مدت، رنج‌های زندگی‌تان را تسکین دهید، احتمالاً به کتاب‌های روان شناسی زرد، چراغ سبز نشان می‌دهید اما آیا حاضر هستید پیامدهای ناخوشایندی را که در افکار، هیجان‌ها و رفتارهای تان به‌جا می‌گذارد هم بپذیرید؟

روانشناسی زرد

بهترین مشاور رشت

از محبوبیت تا آسیب کتاب‌های روان شناسی زرد بهترین مشاور رشت

پرفروش بودن یک کتاب، برای بعضی‌ها دلیل محکمی است تا به یک کتاب اعتماد کنند. کتاب‌هایی مثل راز و قانون جذب و …، زبان ساده و قابل‌فهمی دارند، مثال‌هایی می‌زنند که در زندگی شخصی شما هم مصداق دارد، راه‌حل‌ها را برای تان ساده می‌کنند و خلاصه، همان چیزی را به شما می‌گویند که دوست دارید بشنوید.

دقیقا شبیه کاری که فالگیرها انجام می‌دهند! همه ما از شنیدن خبر سفر و پول و خوشبختی استقبال می‌کنیم اما خبر بد این‌که، هیچ‌کدام‌شان با تفکر بدون تلاش به دست نمی‌آیند. بهترین مشاور رشت

روان شناسی علمی، راه دشوارتری را پیش روی مخاطب‌هایش می‌گذارد و به آن‌ها می‌گوید برای زندگی کارآمدتر، لازم است خودتان هم تلاش کنید و مسئولیت‌پذیر باشید. بدیهی است که برای خیلی‌ها این‌طور عمل کردن سخت است اما واقعیت این است که روان شناسی علمی، هرگز به شما آسیبی نمی‌زند.

درحالی‌که کتاب‌های زردی مثل قانون جذب، شما را گمراه می‌کنند و بعد از مدتی، راجع به روان شناسان هم دیدگاه منفی و ناکارآمدی پیدا می‌کنید و کتاب‌های بازاری را جایگزین مراجعه به متخصصان می‌کنید. در این صورت، مشکلات روان شناختی شما مزمن و درمان‌شان هم سخت‌تر خواهد شد.

روانشناسی زرد

مرکز مشاوره در رشت

دسته‌بندی کتاب‌های روان شناسی در بازار مرکز مشاوره در رشت

زمانی که روزگارتان را بر مدار قانون جذب بگذرانید، انگار همیشه منتظر دنیای بیرون مانده‌اید تا طبق قاعده نامعلومی، مطابق میل شما پیش برود؛ بنابراین ظرفیت‌های درونی خودتان را نادیده می‌گیرید و ممکن است در دام خرافات بیفتید.

در پایان لازم است تفاوت بین سه گروه از کتاب‌های روان شناسی را بدانید و با انتخاب آگاهانه، سراغ مطالعه‌شان بروید. مرکز مشاوره در رشت

مرکز مشاوره آرامش زندگی

دسته اول مرکز مشاوره آرامش زندگی

کتاب‌های تخصصی معتبری هستند که ویژه دانشجویان و استادان روان شناسی هستند. مرکز مشاوره آرامش زندگی

روانشناس بالینی رشت

دسته دوم روانشناس بالینی رشت

کتاب‌های خودیار، که هم معتبر هستند و هم روان شناس‌ها آن‌ها را نوشته‌اند. اتفاقاً زبان‌شان هم ساده است و طبیعتا علمی و کاربردی هم هستند. روانشناس بالینی رشت

روانشناس کودک رشت

و اما دسته سوم روانشناس کودک رشت

کتاب‌های روان شناسی زرد که تأثیرات مخربی را نصیب خوانندگانشان می‌کنند. روانشناس کودک رشت

مهرداد نامدار روانشناس و درمانگر بالینی

حالا با شماست که کدام دسته از این کتاب‌ها را انتخاب کنید اما یادتان باشد که عمرتان را پای مطالعه کتاب‌هایی که چیزی عایدتان نمی‌کند، هدر ندهید.

Rating: 4.1/5. From 7 votes.
Please wait...
8,909 بازدید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. Hamed

  ایا کناب چهار اثر اسکاول شین جزو کتابهای زر هست؟
  یه ذرشو خوندم به نظر جالب میاد نمیدونم بقیشم بخونم یا نه.

  Rating: 2.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  پاسخ
  1. مهرداد نامدار-روانشناس و درمانگر بالینی

   کتاب رو باید بخونی و ببینی که با ذهنیتت جور در میاد یا نه. کتابش الهام بخشه، تاکید بر مثبت بینی داره، مثال و داستان زیاد داره، متنش روونه و از این بابت خوب و جذابه.
   اما مطالبش هیچ پایه علمی نداره، یجورایی تو مایه‌های قانون جذب هست و یک خواننده‌ای که دنبال منطق و مطالب منطقی هست رو نمیتونه راضی کنه.

   Rating: 1.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   پاسخ
 2. پویا

  سلام.کاش تعدادی از این کتابها رو هم معرفی میکردید چون انقدر قیمتها بالا رفتن که حیفه یک کتاب روانشناسی رو کلی پول بدیم و ببینیم جز این دسته هست .چون این کتابها خواننده زیادی هم داره وقتی یه کتابی رو چند نفر معرفی میکنن آدم بیشتر بهش شک میکنه مثلا از نظر خود من کتاب “چهار اثر از فلورانس … ” واقعا روانشناسی زرد هست . جدیدا هم دوستان بهم کتاب ” از حال بد به حال خوب ” رو معرفی کردن و من نمیدونم جز این نوع کتابهاست یا نه؟

  No votes yet.
  Please wait...
  پاسخ
  1. مهرداد نامدار-روانشناس و درمانگر بالینی

   سلام
   یک کاری که میتونید انجام اینه که ببینید نویسنده ش کیه و درباره ش تحقیق کنید.
   کتاب از حال خوب به حال بد، یک کتاب خودیاری خوبی هست که میتونه مفید باشه.
   نمیدونم دنبال چه تیپ کتاب روانشناسی هستی اما کتاب های اروین یالوم کتاب های خیلی خوبی هستند.
   توی قسمت معرفی کتاب چنتاش رو معرفی کردیم.

   Rating: 2.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *