9 روش برای کمک به کودک پریشان


 چند نکته مهم برای وقتی که فرزندتان با چالش‌های سلامت روانی مواجه می‌شود،باید بدانید.

 

 • هیچ فرمول واحدی برای مدیریت پریشانی روانی دوران کودکی وجود ندارد.
 • علائم کودک ممکن است راهی برای مقابله با ناراحتی یا استرس در مورد چیزی باشد که برای شما قابل مشاهده نیست.

 

نظریه‌ها و روایت‌های مختلفی در مورد چگونگی تربیت کودکان و نحوه رسیدگی به پریشانی دوران کودکی وجود دارد. بسیاری از این روایات و تئوری ها با یکدیگر در تضاد هستند. این می تواند کمک به کودک را گیج کننده کند و ممکن است مطمئن نباشید که کدام مسیر را انتخاب کنید.

9 ایده زیر میتواند در این سفر پیچیده برایتان مفید باشد.

 

 1. مشکلات سلامت روان در دوران کودکی و نوجوانی اغلب بخشی از یک استراتژی دفاعی است. یعنی کودک از علائم خاصی به عنوان راهی برای کنار آمدن یا سازگاری با یک موقعیت دشوار استفاده می کند. گاهی اوقات بهترین درمان برای یک کودک ناراضی ایجاد تغییرات خاصی در محیط  زندگی است. اگر به طور مستقیم به این عوامل توجه شود، می توان به کودکی که توسط افراد سمی، استرس زیاد یا انتظارات غیر واقعی احاطه شده است کمک کرد.
 2. جایگزین کردن رفتارهای مخرب و تدافعی (مانند استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی یا خودزنی) با مکانیسم های مقابله ای سالم تر می تواند مفید باشد. کودک یا نوجوان ابتدا نیاز دارد تا نیت پرخاشگرانه و مخرب پشت این رفتارش را بشناسد و آنها را درک کند.  این پروسه ای دشوار است که رفتاری را که ناشی از نفرت است، به رفتار مثبت (ملایم، مهربان، و شادی‌آمیز) تبدیل کنید، بخصوص قبل از اینکه این حس نفرت را کاملاً را درک کنید. این فرآیند همیشه آسان نیست و احتمالاً با کمک یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده به طور مؤثرتری به دست می آید.
 3. مردم (افراد مختلف، گاهی یک یا دو، گاهی یک گروه کامل از آنها) معمولاً بخشی از مشکل هستند – و از طرفی افراد دیگر تقریباً همیشه بخشی از راه حل هستند. فرزند شما نمی‌تواند بدون حضور افراد مناسب  در زندگیش و بدون دور شدن از افراد سمی، هر کسی که باشند، خوشبختی را پیدا کند. به کودکتان کمک کنید تا به این  موضوع فکر کند که به چه نوع افرادی نزدیک شوند و از چه افرادی دوری کند.
 4. مسیر سلامتی کودک شما ممکن است طولانی و پیچیده باشد. گاهی اوقات فرزندتان با شما بد رفتاری می کند. حتی ممکن است از نظر جسمی یا روحی توسط آنها صدمه دیده باشید. وقتی فرزندتان بزرگ می‌شود، در زمان‌های مختلف وظایف مختلفی از شما خواسته می‌شود، اما در حال حاضر، وظیفه شما به‌عنوان والدین این است که از آنها حمایت کنید و آنها را در سختی‌ها راهنمایی کنید، حتی زمانی که با شما مانند دشمن رفتار می‌کنند.
 5. سعی کنید از خط باریک بین رفتار با کودک خود به عنوان بیمار و دادن فرصت به او برای خوب شدن به درستی عبور کنید. گاهی اوقات انتخاب زندگی و سلامتی برای فرزندتان می‌تواند شامل یک قدم فاصله گرفتن از او در نقش «بیمار» باشد. اما بسیار مهم است که بدانید کودک شما چه زمانی نیاز فوری به درمان دارد. خودداری از مراقبت های پزشکی، ذهنی یا روانی می تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد. با عشق و حمایت شما (و راهنمایی متخصص سلامت روان شما)، شرکت در فعالیت های روزمره و گام برداشتن در مسیر بی پایان توسعه و رشد می تواند بخش مهمی از درمان باشد. این ممکن است به معنای تشویق فرزندتان به ادامه حضور در مدرسه، حفظ دوستی ها، سرگرمی ها و ورزش تا حد امکان باشد.

  کمک به کودک پریشان
 6. طیف وسیعی از مشکلات سلامت روان و علائمی که آن شرایط را تشکیل می دهند، گاهی اوقات می توانند ناشی از ضربه روحی باشند. حادثه آسیب زا ممکن است مدت ها پیش یا اخیراً رخ داده باشد یا ممکن است به طور مداوم ادامه داشته باشد. گاهی اوقات مشکلات رفتاری کودکان – برای مثال، مصرف مواد مخدر – در پاسخ به رنجی است که تا حد زیادی از آگاهی خود آنها و دیگران پنهان است. ترمیم و بهبودی ممکن است شامل رویارویی با ترومای پنهان، کشف مشکلاتی که کودک شما را آزار می‌دهد و اطمینان از عدم عود تروما.
 7. برای برخی از کودکان تروما هرگز پایان نمی یابد. این امر به ویژه در مورد کودکانی که در شرایط فقر یا ناملایمات بزرگ می‌شوند یا با اعضای خانواده نگران‌کننده، ترسناک یا خطرناک احاطه شده‌اند صادق است. همچنین بخشی از زندگی روزمره برای کودکانی است که در خانه‌ها و جوامع آشفته زندگی می‌کنند یا با بیماری‌ها، آسیب‌ها و ناتوانی‌های جدی مواجه هستند. مراقبت روانشناختی برای این کودکان ممکن است نیاز داشته باشد که با دقت به شرایط آنها، به هر طریق ممکن، تنیده شود. حتی در موقعیت‌های غمگین و وحشتناک، معمولاً کسی می‌تواند کاری انجام دهد تا به کودک کمک کند جرقه‌ای را پیدا کند که زندگی غیرقابل تحمل را ارزش زیستن دارد.
 8. بزرگ کردن کودکی که مشکل دارد بسیار سخت است. گاهی اوقات شما نیاز به استراحت دارید – یک جلسه آرامش یا فرصتی برای رهایی از احساسات فروخورده خشم، اندوه و ناامیدی میتوناد به سلامت روانی شما کمک کند.
 9. کودک مضطرب شما بیش از هر زمان دیگری به شما نیاز دارد – که وکیل و همراه او باشید، به او کمک کنید تا اشتباه را بفهمد، و نوع درمان یا تغییرات مناسب برای ایجاد در محیط را بیابد. شما بهترین امید فرزندتان هستید. تسلیم نشوید.

 

9 روش برای کمک به کودک پریشان

روش هایی برای درمان خستگی ذهنی

تحقیر کردن کودکان ، انواع و دلایل آن 

نقش اسباب بازی در شکل گیری شخصیت کودکان 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *